Jak se navrhovala Cortina Six

The article was typed by Matthew Woolard
Information from Wheels 6/1972, Wheels 7/1972 and Cortina TC Six Workshop manual
Translation to Czech language by V.Špác and M.Šípová

Cortina Six

         Více, než jen záměnu motoru, si vyžádalo "pofalconizování" neboli poaustralštění Cortiny. Nutné byly hloubkové konstrukční a mechanické změny.
         Ford Australia otevřel s šestiválcovou verzí Cortiny novou a rozsáhlou vývojovou fázi.
         Předešlé Cortiny byly v podstatě zcela stejné jako britská auta a nevyžadovaly zapojení lokálního inženýrství. Bohužel to pro společnost Ford Australia a majitele jejich vozů není nejlepší vzpomínka.
         Myšlenka výroby místního modelu byla silně přitažlivá, avšak započetí projektu výroby šestiválcové Cortiny vyžadovalo současně také nové výsledky inženýrství.
         Tak tedy šestiválcová Cortina byla přepracována do rozměrů a třídy vozů jako Falcon a Fairlane. Tyto standardy jsou o plných 25 procent vyšší než u britského čtyřválcového auta, při porovnání čtyřválcové a šestiválcové Cortiny.
         Inženýrství a projektování zabralo 13 měsíců a vyžádalo si 100.000 najetých testujících mil ve Fordově zkušebním závodě You Yangs ve Victorii.
         Bylo postaveno devět prototypů, včetně dvou verzí Combi. Tři z těchto prototypů se soustředily na hrbolaté cesty na přezkoušení tuhosti karoserie a závěsů kol. Další dva prototypy měly přiděleno za úkol absolvovat velké množství testujících mil po dálnici. A stejně tak další auta sloužila k testům inženýrů nebo byla použita k vývoji brzd.
         Kromě motorů, převodovky a kardanu, byly také další části jako topení, sedačky, stínítka slunce, hlavní brzdový válec, trubka, přední světla, stěrače, řadící páka a volant převzaty z modelu Falcon a adaptovány do Cortiny.
         Aby se zachovala co nejvíce společná výroba šestiválcového a čtyřválcového modelu, prakticky skoro všechny změny u šestiválcových Cortin se promítly i do čtyřválcových australských Cortin.

Vnější změny
         Šestiválcové Cortiny se vyznačují novou přední maskou se čtyřmi světly, prolisem na kapotě kvůli většímu motoru a stylovými odznaky na předních blatnících.
         Pro zaručení dostatečného chlazení šestiválcového motoru je na předním čele pod nárazníkem speciální nasávací otvor velikosti 30 čtverečních palců. Tento otvor je společný pro čtyřválcové i šestiválcové verze.

Karoserie a chassis
         Australské verze mají přepracovaný skelet karoserie. Boční vodorovné nosníky a střední tunel na podlaze byly přetvarovány. Úplně nové držáky na přední nápravnici na kterých je uchycen a nesen šestiválcový řadový motor si vyžádaly dodatečné svařování. Další trubkový člen byl přidán pod převodovku.
         Nejvíce zřetelné změny jsou v motorovém prostoru, který musel být prodloužen, aby pojmul šestiválcový řadový motor. Tento motor je o 9 palců delší než čtyřválcový 2.0 OHC.
         Vpředu auta se nalézá nový chladičový panel který umožňuje uložení šestiválcového chladiče o 3 palce dopředu oproti britským čtyřválcovým modelům. Australské čtyřválcové Cortiny používají vpředu stejný chladičový panel jako šestiválce, ale mají na něm uchycen klasický čtyřválcový chladič.
         Ohnivzdorná stěna mezi motorem a kabinou je také nová. Je vyrobena z tlustějšího plechu. Tloušťka plechu se změnila z 0.035 na 0.048 palců. Přetvarováním stěny se získalo dostatečné místo pro delší řadový šestiválec a širší převodovku. Nový výlisek také obsahuje další potřebné žlábky.
         Kvůli rozměrům šestiválcové převodovky byla přetvarována také podlahová část skeletu.

Cortina Six

Motor a převodové ústrojí
         Ačkoli řadový šestiválcový motor je v podstatě stejný jako v modelu Falcon, musely na něm být provedeny drobné změny pro přizpůsobení se prostředí Cortiny. Motor má z důvodu malého prostoru nad přední nápravou přepracovaný spodek klikové skříně s olejovou vanou.
         Ze stejného důvodu musela být také olejová pumpa zkrácena o 1/2 palce. Měřicí tyčka úrovně oleje se přemístila do zadní části. Hrdlo k plnění oleje bylo kvůli kapotě sníženo.
         Chladič u čtyřválců zůstal zcela stejný. Voda u něho proudí ze shora dolů. Velikost šestiválcových chladičů, u kterých voda proudí napříč, je u všech verzí stejná. Počet žeber u chladiče na palec se však mění s objemem motoru a s typem převodovky.
         Prostor mezi chladičem a vrtulí byl minimalizován na 0.058 palce.
         Vzpěry šestiválcových motorů jsou odvozeny z Capri V6 motoru.

Spojka, převodovka a kardan
         Oba šestiválcové motory 200 (3273 ccm) i 250 (4089 ccm) mají 9.5 palcovou spojku navrhovanou speciálně pro Falcon 250. Jako u Falconu i zde je spojka ovládaná lankem.
         Verze L a XL mají jako základ třístupňovou převodovku, která se liší od Falconu jen tím, že má řadící páku na podlaze. Řadící mechanismus k převodovce byl dodělán přímo pro potřeby Cortiny.
         Volitelná čtyřstupňová převodovka s řadící pákou na zemi pochází přímo z Falcona GT, nepočítá však s přední lavicovou sedačkou.
         Automatická převodovka s ovládací pákou též na zemi je vyňata z Falcona, avšak došlo u ní k menší překalibraci pro potřeby Cortiny.
         Šestiválcové Cortiny používají přepracovaný jednokusový kardan. Podobný kardan je plánován i pro čtyřválcové Cortiny, protože dvojkusový kardan by vyžadoval repozici motoru a zadní nápravy.
         Z Falcona je odvozena i zadní náprava u všech šestiválcových a čtyřválcových Cortin z nové série. Náprava je zmenšena a držáky jsou upraveny tak, aby sedly na závěsy v Cortině.
         Poměr zadní nápravy u šestiválců je 2.92:1 u motoru 200 a 2.76:1 u motoru 250. Alternativní (nižší) poměr zadní nápravy z řady Falcon je montován na žádost.

Brzdy
         Brzdy u verzí Sedan zůstaly beze změny, ale u verze Combi se velikost zadních bubnů zvětšila z 1.75 na 2.25 palců.
         Všechny modely si vypůjčily hlavní brzdový válec z Falcona, který má přepínač selhání dvojokruhového brzdového systému se smyslem uzavřít jeden nebo druhý brzdový okruh, jestliže v něm dojde k uniku brzdové kapaliny. Zároveň se rozsvítí varovné světlo na palubní desce.

Závěsy kol a náprav
         Většina komponentů na závěsech zůstala nezměněna, ale bylo provedeno mnoho detailních přezkoušení.
         Výška vozu se zvětšila okolo 0.5 palců vpředu a 0.75 palců vzadu. Stejnou výšku jste dříve mohli mít na objednávku pod názvem Country Ride Option. Nyní je tedy tato volba začleněna standardně.
         Z důvodu pohodlnější jízdy mají šestiválce měkčí pružiny než čtyřválce.

Únostnost náprav
  Přední náprava Zadní náprava
Čtyřválec 1117 lb 1120 lb
Šestiválec 1261 lb 1327 lb


Rozložení zatížení
  Přední náprava Zadní náprava
Čtyřválec 54.6 % 45.4 %
Šestiválec 55.8 % 44.2 %

         Přední i zadní tlumiče jsou dle požadavků překalibrovány.
         U šestiválců je přední torzní stabilizátor přetvarován dle motoru a jeho průměr byl zvětšen o 1 mm oproti čtyřválcovému.
Vrchní rameno u zadního závěsu, čep a dolní rameno u předního závěsu dostaly větší pouzdra kvůli snížení přenášení otřesů z cest a ze závěsů kol do kabiny vozu.
         Do předních závěsů se vkládaly silentbloky z Falcona.

Řízení
         Používají se jiné kulové čepy řízení.
         Geometrie řízení je stejná jako u evropských čtyřválců vyjma některých šestiválců, které mají úhel sklonu osy svislého čepu přední nápravy 1.5 namísto 3.5 stupňů. To redukuje statické zatížení kol na 32 liber jako u čtyřválců.


A tady tento obrázek vám jistě dokáže, že australská Cortina Six je pod povrchem zbrusu předělané auto.

Cortina Six



Vytvořeno pro Ford Cortina Mk3 Czech website, 11/1999