Cortina’s Tuning

 

Cortina se dá zařadit mezi klasická auta“ staršího data výroby a tomu odpovídá koncepce tehdejšího uspořádání podvozku po konstrukční stránce s patřičnými  jízdními vlastnostmi. Je bezesporu pravdou že právě díky tomu (mimo jiné) získala Cortina své obdivovatele dříve, ale samozřejmě i nyní.

Ovšem jsou i tací, kteří si vychutnají požitek ze svižnější jízdy krásně klikatě ubýhajicí cesty ve volné krajině, nedej bože hnáni dnešní uspěchanou dobou. Spousty z nás nadšenců, kteří nezůstali u krásného originálu, si upravili případně vyměnili motory tak aby se jim neposmívali předjíždějící majitelé dnes již i u nás vyrobených aut.

Postupem času od doby kdy jsem si auto pořídil a připadal jsem si jako v síťové houpačce (zejména při přerušovaném brzdění) mi připadalo poněkud měkčí a měkčí“. Nastal okamžik kdy jsem si v zatáčce připadal že jedu po dvou kolech či mi naopak zadní část vozu předbíhá předek. Nehledě nato jsem se díky tomu že mám originál sedačky a většinou nejezdím připoutaný (ale to jsem jako neřekl) v prudké zatáčce ocitl kolikrát na sedačce spolujezdce (v lepším případě spolujezdkyně). Začal jsem proto hledat řešení ….

Proto zde mam několik drobných rad jak si upravit za přijatelnou cenu podvozek Cortiny. Nejdůležitější ke stabilnímu projetí (tlaku na obě kola) zatáčky je mít správnětuhou přední nápravu. Základem vyrovnání nerovností (odskoky..) jsou tlumiče, a proto se na nich nevyplatí šetřit a koupit je opravdu včas. Později úsporu nedej bože zaplatíte v plechu... . Nejlevnější snad mají ve Ford Clubu a.s. (tel. 02/6880123) na Stírce značky Gabriel (červené barvy) americké výroby a proto i dosti měkké, ovšem se zárukou 2 roky!! A cena okolo 960,- Kč. Tlumiče jsou tak měkké že po jejich stačení v rukách samy neexpandují do původního tvaru a proto doporučuji tlumiče Monroe, které jsou většinou hydraulicko-pneumatické a pořádně je ani nezmačknete!! Prý se dají sehnat do 2000,-Kč za jeden kus.Dalším důležitým prvkem jsou pružiny. Ty bývají velice často již stářím a opotřebováním v takovém stavu že své vlastnosti již ztratily a zejména na zadní nápravě dochází ke snížení tuhosti.Tuhost pružiny je dána mnoha činiteli. Je to materiál, průměr drátu, vnější průměr pružiny, stoupání… .Závislost je patrná z matematických vztahů v přiloženém .xls souboru na výpočet pružiny válcové. Sami si tak můžete navrhnout pružinu a po nakreslení korektního výkresu Vám jej muže např. firma Reno-Bekas (tel. 069/6542031) vyrobit. Můžete dokonce uvažovat i o pravých tuningových pružinách s proměnným stoupáním. Ceny nejsou zase tak strašné – řadově do 2000,- Kč. Já ovšem doporučuji tužší” pružinu z Granady, která plně vyhovuje. Jelikož mě vzhledově vadilo,že mám u Cortiny poměrně zvedlý předek, nehledě na onu nepříjemnou stabilitu vozu, rozhodli jsme se s kamarádem že se to musí taky řešit. Proto jsem jak já i kamarád uřízli ony pružiny a výsledek i po různých testech byl parádní!! Přesnou dílku nemá cenu uvádět, každé auto  je jinak zatížené (různé motory..) nehledě na estetickém cítění majitele. Tudíž doporučuji postupně řezat a měřit, řezat a měřit, řezat a ….. . Samozřejmě nemusím říkat že čím je těžiště auta níž tím lépe. Nemusíte se bát, já mám nad kolem k blatníku 2cm a kamarád s motorem 2,0l ze Sierry na 15’-vých kolech 205/50,  dokonce pouze 0,5cm a po nejrůznějších zkouškách i v provozu se kola s blatníkem nesetkala!! Další úpravou je výměna stabilizátoru na přední nápravě. Jde o průměr stabilizátoru – já jsem vhodný objevil na Taunusu MK IV 1,6l. Při výměně předních pružin si značně ulehčíte práci pomocí stahováku pružin, ale není nutný.

  To je asi vše k úpravě přední nápravy a nyní několik nápadů jak upravit “klopení” zadní nápravy. Základem jsou opět dobré tlumiče – nejlépe opět Monroe. První způsob byl nápad jednoho známého a to sice použít na každé straně dva tlumiče jako tomu měl Jaguar E Type. Samozřejmě se musejí přivařit vhodná uchycení. Další úpravou je již zmíněné vyrobení pružiny na zakázku či ekonomičtější je použití “tužší“ pružiny z přední nápravy. Pozor zde je nutné  použít podložky (viz. výkres - umístěn na konci textu) či jiné uchyceni vlastních pružin k rameni nápravy. Patřičnou stabilitu si zajistíte také výměnou torzní tyče (je namáhaná na zkrut) s větším průměrem z Taunuse s šesti-válcovým motorem.

Záleží tedy pouze na Vás jak si zlepšíte a samozřejmě skloubíte jízdní vlastnosti a pohodlí spolu se vzhledem auta.

Rad uvítám Vaše názory, rady, zkušenosti případně připomínky na:

mk_ha@usa.net

 

 

                                                                          S pozdravem Mára

 

P.S.: Kontakt na náhradní díly: (brz.kotouče 1ks za 518,50 Kč a další)

 Jaromír Bílek –RBM, Autoshop2000 – Internetová prodejna, Sadová 503/2,

 Aš 352 01,tel.0166/528322       


Podložka