První informace o Cortině Six

The Article from Wheels (6/1972) was submitted by M.Woolard
Translation to Czech language by V.Špác

Cortina TC Six

            Tak toto je opravdová šestiválcová Cortina - s vyboulenou kapotou a čtyřmi světlomety vpředu. Není to jen nějaký prototyp pro závody Bathurst 1972, ale opravdová výzva pro Toranu od General Motors. Výhradně pro náš časopis se nám podařilo získat několik prvních čerstvých informací.

Cortina TC Six

            Jestliže chcete, můžete si šestiválcovou Cortinu objednat již nyní. Dlouho očekávaná Cortina se šestiválcovým řadovým motorem bude v prodeji již na přelomu června a července, ale zatím jen v omezeném počtu. Testování prototypů stále probíhá a je také možné, že dojde ke zpoždění.
            Kompletní předpisová produkce pro rok 1973 však počítá s tím, že vývoj auta bude do konce sezóny dokončen, což hodně doléhá na zaměstnance. Objednávky čtyřválcové Cortiny a nového Falconu jsou již teď tak vysoké, že se v továrnách v Broadmeadows pracuje přesčas ve snaze vyhovět požadavkům zákazníků. Továrny již rozhodně nedisponují dostatečnou výrobní kapacitou pro uspokojení nových rozsáhlých zakázek na šestiválcové Cortiny.
            Zde jsou první nefalšované obrázky šestiválcové Cortiny. Obrázky odhalují dvě zřetelné změny oproti čtyřválcové verzi. Nejvíce zajímavou změnou je výduť na kapotě motoru plně prozrazující šestiválcový motor. Další změnou jsou čtyři přední světlomety. Na obrázcích vidíte dva vozy - sedan a kombi. Oba dva mají výduť na kapotě a čtyři světla. Jinak došlo jen k menším změnám na zadních světlech a okrasných emblémech. To znamená, že Ford dokázal umístit šestiválec bez změny celkové délky vozu a rozvoru kol. Což je skvělý výkon oproti General Motors, který musel na umístění šestiválce zvětšovat rozvor kol u Torany o 4.2 palce (cca 10.6 cm), aby tam umístil šestiválec. Největší změny však nastaly hlavně pod kapotou a na částech závěsů. Velký záporný úhel sklonu kol na předních kolech je na první pohled jasně viditelný a pneumatiky s ráfkem se zdají být širší. Možná to jsou dokonce 14'' palcové disky namísto 13''. Pružiny a tlumiče byly rozšířeny, aby zvládly větší výkon a také hmotnost šestiválcového modelu a vylepšily tak jízdní vlastnosti Cortiny na nerovném povrchu. Zachování stejného rozvoru kol znamená, že průměr otáčení zůstal stejný jako u čtyřválcových modelů - tedy 31.5 ft (cca 9.6 m) - velmi dobrá vlastnost, protože Falcon nebo Holden od GM mají tento poloměr 40 ft (cca 12.2 m).
            Ford bude nabízet auto s třemi druhy šestiválcového řadového motoru. Základní model bude pohánět motor o objemu 200 cid (3273 ccm) s výkonem 130 koní spolu s tří-stupňovou převodovkou s řadící pákou pod volantem. Zákazník si bude moci ještě vybrat motor o objemu 250 cid (4089 ccm) s výkonem 155 koní, nebo ten samý motor v provedení GT s dvojkomorovým karburátorem a s výkonem 170 koní. Méně výkonná verze motoru 250 bude mít také tří-stupňovou převodovku s řadící pákou pod volantem a výkonnější GT verze dostane jako standard čtyř-stupňovou převodovku s pákou na podlaze. Tuto převodovku si však můžete za příplatek objednat i k ostatním motorům. Automatická převodovka bude k dispozici u všech tří typových řad.
            Ford také experimentoval se čtyřkomorovým karburátorem u motoru 250, který pak dosahoval výkonu 200 koní, ale nakonec od této myšlenky ustoupil. Možná, že se s ním setkáme v některém speciálu při dalším ročníku závodů v Bathurstu.

Cortina TC Six Wagon

            Vyboulená kapota a čtyři světla vpředu prozrazují přítomnost řadového šestiválcového motoru pod kůží Cortiny. Velký záporný úhel sklonu kol a velká šířka pneumatik jsou nutné pro dosažení dobrých jízdních vlastností. Inženýři u Forda umístili šestiválcový motor bez zvětšení rozvoru kol u Cortiny.
            Již se základním motorem 200 cid (3273 ccm) má jasně Cortina převahu nad šestiválcovou Toranou od GM, která má motor o objemu 138 cid (2258 ccm). Navíc je tento motor o celé 2 palce (cca 5 cm) menší než jeho méně-objemový protivník v šestiválcové Toraně.
            Vměstnání šestiválcového motoru do prostoru navrženého původně pro čtyřválec značí dobrou práci konstruktérů. Ačkoli se však stěna mezi motorem a kabinou musela přetvarovat a chladič byl posunut o něco málo směrem dopředu, ostatní potřebné změny jsou téměř bezvýznamné. Olejová vana byla o něco snížena, aby se vešla do prostoru nad nápravnicí, ale v ostatních detailech zůstane motor přesně takový, jaký je ve Falconu.
            Interiér auta zůstane až na některé drobné úpravy v podstatě stejný jako u čtyřválcové Cortiny.
            Ford se rozhodl realizovat verzi Combi tak, že ke konci auta "přilepil" další prostor a opustil od myšlenky rozšíření rozvoru kol. I přesto bude Cortina Combi nabízet téměř stejně velký prostor jako Falcon Combi.
            Ford plánuje představit šestiválcovou verzi Cortiny na autosalóně, tak jak to dělá každý rok s Falconem GTHO. Bude zde oficiální představení pro tisk, avšak díky nedostatečnému množství vyrobených kusů se tato akce odbude bez zvuku trumpet a reklamních slavností. Nyní, v polovině roku, to vypadá, že si toho chamtivci v Broadmeadows nabrali příliš moc. Nejenom, že by se zde měli vyrábět nové šestiválcové Cortiny, ale také by se měl již od června prodávat Falcon GTHO Phase Four a v červenci by navíc měl být podle informací dealerů už k dispozici i dvoj-dveřový Falcon Coupe.


Vytvořeno pro Ford Cortina Mk3 Czech website, 08/2000