NOVÁ CORTINA: Cortina ´74

WHEELS - Listopad 1973

The Article by Mel Nichols from Wheels - November 1973
Translation to Czech language by V.Špác and M.Šípová

Cortina '74

       Ford Britain vypustil novou Cortinu - Cortinu '74 se zlepšeními hlavně v oblasti jízdních vlastností a řízení.
       Nové auto má také kompletně přepracovanou palubní desku s novými přístroji, ovládáním a ventilačním systémem.
       Také je zde nová přední maska a mnoho práce se vynaložilo na ztišení auta. Celkově se změny zaměřily na přizpůsobení Cortiny blíže posledním technickým vymoženostem.
       Nový model jde do prodeje v Anglii koncem tohoto měsíce. Zatím však není známo kdy, ani v jaké míře, se tato nová zlepšení začlení do australské Cortiny. Oficiálně Ford Australia prohlásil: "Nemáme šanci to stihnout v nějaké brzké době.", ale přímé zdroje uvnitř společnosti Ford udávají, že nová Cortina obsahující všechna vylepšení a nový interiér, by měla být na trhu v Austrálii v druhém kvartálu roku 1974.
       Čím dříve, tím lépe, protože Cortina '74 modifikace dělají auto lepším. V podstatě "letadlový" typ přístrojové desky byl poražen a nahrazen plochou palubní deskou podobnou ze starších modelů Cortiny nebo také z Fiatu 132 sedan. Důraz je kladen na jednoduchost a lehkost pochopení.

Cortina '74 má novou, kompletně přepracovanou palubní desku
Cortina '74 má novou, kompletně přepracovanou palubní desku

       Zajímavé je, že i méně důležitá ovládání mají příjemně pevně pracující páčkové přepínače. Vlevo od volantu je umístěn přepínač pro směrová světla, trubku a dálková světla a vpravo od volantu na dvou nových páčkách se nacházejí přepínače světel a stěračů.
       Stejně jako palubní deska, tak i ventilační systém, se stylově navrací ke starším modelům Cortiny. Ford, abych řekl pravdu, pochopil, že podélné ventilační štěrbiny na palubní desce jak tomu bylo doteď u řady TC, nepracují příliš dobře. Ford se vrátil ke starým otvorům typu "oční bulva".

Palubní deska u současných aut
Palubní deska u současných Cortin

       Cortina dostala také lehký stylový facelift. Přední maska se změnila. U levnějších verzí má vzhled lesklého roštu. U vyšších verzí dostala maska zcela nový oživený vzhled s několika širokými pruhy. Oproti autu s černou maskou s jednou chromovou linkou uprostřed, kterou měli všechny australské Cortiny, působí auto s novou maskou nižším a pronikavějším dojmem.
       V Austrálii dostanou nyní také verze XL, E a GT halogenové přední světla hranatého tvaru, ačkoli zůstává otázkou, jestli je to správné rozhodnutí. Ford Australia by raději montoval kulaté přední světla kvůli podobnosti s modely Falcon nebo Fairlane, než světla podobná u modelu Escort.
       Na podvozku se nejvíce práce udělalo na závěsech kol. Ford chtěl vyvrátit kritiku hrubých jízdních vlastností Cortiny a výsledkem jsou měkčí pružiny a tlumiče. Také se nyní standardně montuje torzní stabilizační tyč na přední i zadní nápravu u všech verzí. Do této chvíle se stabilizátor montoval jen do GT a GXL verzí.
       V souvislosti s těmito změnami se přepracovaly také silentbloky. Zvětšila se jejich velikost a jako materiál byl použit micro-cellulární polyurethan. Geometrie řízení se také nepatrně změnila.
       Pod kapotou je jedinou změnou adaptace amerického Pinto motoru OHC o objemu 1600 ccm, který nahradil starý Kent 1600 OHV. Ale v Austrálii se Cortiny TC s 1600 motory prodávají jen velmi málo, takže to asi zde nepřinese žádné změny v prodeji.
       Motor 1600 OHC má výkon 53.7 kW (72 koní) při 5500 otáčkách za minutu. Převodové poměry 4-stupňové převodovky byly také přepracovány a jsou nyní bližší. Kardanová hřídel je nyní klidnější a skládá se ze dvou částí u všech verzí. Dosud Ford Australia používal kardanovou hřídel z místního modelu Falcon, ale to nemělo pravděpodobně žádný efekt na vaše auto.
       Když usednete do nové Cortiny, působí mnohem více prostorněji a moderněji, než současné australské modely. Tento pocit vyvolává nová palubní deska, která není tak blízko jako stará.
       Nová palubní deska je velmi dobře promyšlená, má funkční vzhled, ale zároveň je atraktivní. Když to vezmeme z leva, palubní panel začíná spolujezdcovým ventilačním průduchem ve tvaru oční bulvy, pokračuje širokou plochou přihrádkou na věci ke střední části obsahující ovladače topení a ventilace, rádio a menší sekci s cigaretovým zapalovačem a dvěma piano přepínači od výstražných blikačů a vytápění zadního okna. Dále následuje přístrojová deska. Přístrojová deska obsahuje vlevo velký otáčkoměr, menší část uprostřed je vyplněna ukazatelem stavu paliva a teploty a vpravo je umístěn velký rychloměr ze stupnicí do 120 mil za hodinu. Na konci celé palubní desky vše uzavírá opět ventilační průchod ve tvaru oční bulvy. Většina palubní desky je obklopena čistou a doslova těžkou vatou.
       Nová přístrojová deska je nádherně přehledná. Jednoduché číselníky bíle popsané na černém povrchu s býlími ručičkami vypadají opravdu skvěle a pracují bezchybně. Reostat pro nastavení úrovně osvětlení přístrojové desky je hned vedle ventilačního průduchu a je lehce dosažitelný. Ovládání topení a ventilace je v noci také osvětleno.
       Malé varovné kontrolky pro indikaci blinkrů, tlaku oleje, dálkového světla a selhání elektrického systému jsou umístěny v řadě mezi otáčkoměrem a rychloměrem, kde jsou snadno viditelné.
       Bohužel ve stínu zlepšení závěsů a podvozku zůstávají nové skvěle pracující páčky a přepínače vylepšené v '74 modelech. Zpravidla bývají dvě páčky - mnohaúčelový přepínač a stěrače, avšak Ford v podstatě vymyslel odlišný systém, který používá tři páčky - mnohaúčelový přepínač, stěrače a světla. Přepínače pracují naprosto klidně pokud si zvyknete na to, že mnohoúčelový přepínač je vlevo od volantu, jako to bývá u Fiatu (pozn. překl. uvědomte si, že v Austrálii se jezdí na druhé straně).
       V Britském tisku někteří novináři kritizovali toto rozmístění. Tvrdili, že činí hodně potíží operovat s přepínačem blinkrů stejnou rukou, kterou řadí. Ale vážně, kolikrát děláte obojí součastně.
       Když držíte volant dosáhnete na levý přepínač naprosto skvěle, včetně houkačky, kterou ovládáte stlačením páčky z vrchu. Dosáhnout na kratší dvoupolohovou páčku ovládající potkávací a parkovací světla na druhé straně volantu, tedy vpravo, je však o něco složitější. Druhá, také vpravo, ovšem vpředu umístěná a delší páčka s přepínačem stěračů je mnohem lépe dosažitelná.
       Stručně shrnuto, systém páček pracuje dobře, a brzy ho budeme mít i v australské verzi Cortiny, kde konečně nahradí současné stupidní přepínače.
       O kolik lépe se auto ovládá a řídí ? No, jízda je ihned na první pocit měkčí a více plynulejší, ale ne zase o tolik. Zřetelně však, s novými torzními tyčemi na přední i zadní nápravě, se karoserie tolik nehoupe. V ostrých zatáčkách auto sedí, je bezpečnější a příjemněji ovladatelné. Auto sedí dobře a je více přesné, ačkoli jsou zde stále nepřesnosti v řízení, které v kombinaci s bočním větrem, dokážou auto přenést za dělící čáru na silnici. Stávalo se to při jízdě rychlostí nad 60 mil/hodinu na otevřené silnici při silném větru.
       Upravená geometrie řízení a předělané silentbloky potlačily tvrdost jízdy a zvětšily odezvu řízení na hrubých silnicích ze živice. Ale nakolik budou tyto úpravy provedeny také na australských šestiválcových Cortinách a do jaké míry to odstraní jejich problémy teprve uvidíme.
       Jak déle jedete, zjistíte, že se jízdní vlastnosti zlepšily, ale stále to není to, co by to mělo být. Určitě však oceníte měkčí pružiny, které změkčí ostré hrboly na silnici a Vaše jízda bude pohodlnější a klidnější. Ačkoli se zdálo, že zavěšení zadní nápravy způsobem "rameno - pružina" je výkonné, mohly jste při jízdě na nerovném povrchu jasně cítit, jak tlumiče těžce pracují ve snaze udržet to vše pod kontrolou. A nyní, i když jsou pružiny měkčí, auto stále poskakuje. Na silných nerovnostech se úskoky zadní části vozu stále pohybují v rozmezí několika stupňů, ale není to tak brzy a tak hodně jako dřív.
       Při prudším zabrzdění zůstalo zhoupnutí dopředu, ale cítíte, že je bezpečnější.
       Nejluxusnější verze dodávaná na anglickém trhu nese označení "E", ekvivalent naší verze "XLE". Je to 2-litrová Cortina s luxusními doplňky, s pravým dřevem na výplních dveří a přístrojové desce a s překrásnými potahy z pleteného nylonu nazývaného Fordem "Savannah". Tento materiál je nadmíru pohodlný k sezení a stejně příjemný pro oči svým světlým odstínem. Potahy vytváří vážně luxusní vzhled. Tento nový materiál, jak prohlásil Ford, je velice silný a odolný oproti opotřebení. Ačkoli, kdo ví, jestli se počítalo s australským teplým a drsným podnebím.

Nový materiál Savannah

       Když mluvíme o vedru, nový ventilační systém je rozhodně zlepšením oproti starší Cortině. Je totiž výkonější a lépe směrovatelný. Důvod, proč byl ventilační systém přepracován je, že tohle léto bylo ve staré dobré Anglii pěkné vedro. Minulé měsíce jsem myslel, že jsem někde ve Victorii a ne na starém kontinentě. Častokrát, při zdrcujících vedrech horších než v Sydney v únoru, jsem shledal novou ventilaci velice dobrou. (pozn. překl. Austrálie leží na druhé zemské polokouli).
       Co dodat závěrem. Fordovy změny na Cortině '74 jsou poctivými zlepšeními bez velkých nápadů. Nic nebylo v podstatě radikálně změněno. Nyní nám nezbývá než čekat, až Ford Australia začlení tato dobré vylepšení do svých australských Cortin. Ale již teď, v době kdy přichází na trh nová a radikálně přepracovaná Torana od General Motors připravená porazit Cortinu, je jasné, že Ford Australia bude muset přidat více úprav až začne vylepšovat svoje auto. Pokud chce uspět.


Torana od General Motors
Torana od General Motors


Vytvořeno pro Ford Cortina Mk3 Czech website, 11/1999