FORD CORTINA `74

Dobový článek z časopisu Automobil 2/1974


Cortina 1974 - 2000E

Změna tváře vyráběného modelu, jakou absolvují pravidelně rok co rok např. téměř bez vyjímky všechny americké vozy a která je charakterizovaná pojmem face-lifting, převzatým z dámské kosmetiky, rozhodně nepatří mezi zvyklosti evropského Forda. Pro něho je typický spíš případ typu Escort, který - ač ne právě zdařilý a na trhu příliš vřele uvítaný - se vyrábí jen s drobnými změnami a doplňky v řadě nabízených motorů v NSR i v Anglii už od roku 1968 a pouze díky magickému umění Fordovy obchodní politiky, reklamy a pečlivě režírovaných sportovních úspěchů se stále udržuje blízko vrcholu žebříčku popularity prodávaných vozů. Jestliže tedy britský Ford už po třech letech výroby své Cortiny mění její tvář a tedy také věkové určení a handicapuje tak výrazně v prodeji ojeté vozy starších ročníků tohoto stále nejúspěšnějšího britského modelu, má to svůj význam. Změna masky a interiéru Cortiny 1974 je totiž jen drobným vnějším rozlišujícím znakem vozu, který proti minulým ročníkům přináší i značné mechanické změny, podstatně zlepšující jeho kvalitu a provozní vlastnosti. Současně britský Ford nahrazuje Cortinu GXL novým luxusním modelem 2000E, navazujícím na tradici modelů "Executive" a rozšiřuje řadu Cortin na 18 provedení. Protože je Ford Cortina u nás oblíbeným dováženým vozem, věnujeme jeho upravené verzi 1974 podrobnější popis.

Cortina 1974 - GT

Z hlediska bezpečnosti je nejvýznamější konstrukční změnou u Cortiny MK III 1974 nové uspořádání obou náprav. Zatímco dosud byl torzní stabilizátor jen na předních nápravách provedení GT a GXL, nyní patří ke standartnímu vybavení všech typů Cortiny, stejně jako nově zavedený torzní stabilizátor na zadní nápravě. Diky této úpravě mohou mít nové Cortiny na obou nápravách měkčí pružiny, které spolu s vhodně upravenými tlumiči nejenže snižují frekvenci pérování a tím zlepšují jízdní komfort, ale zlepšují také jízdní vlastnosti při menším náklánění vozu v zatáčkách. Další úpravou podvozku je nová konstrukce lůžek přední nápravnice v karosérii: jsou větší namísto pryžové tlumící vložky mají polyuretanovou. Tím se zlepšila izolace hluku způsobovaného radiálními pneumatikami. Navíc mají všechny Cortiny nový dvoudílný spojovací hřídel s pružně uloženým středním ložiskem, který rovnež zlepšuje hlukové podmínky v kabině. A navíc se ještě zlepšila zvuková izolace celé karosérie: nové a účinější izolační materiály jsou nanesené na nově určených místech a jejich celková plocha se zvětšila. Výsledkem je výrazně tišší kabina vozu, zpříjemňující cestování a snižující únavu posádky i řidiče. Tedy také významný přínos pro bezpečnost provozu.

Přední náprava Zadní náprava

Motory nových Cortin se sjednotily tak, že s rozvodem OHV zůstávají letos jen základní verze a Cortina L, které mají čtyřválec 1300 cm3 s příčným vyplachováním (typ Crossflow z roku 1967). Cortina L může mít také nový 1600 OHC (standartní pro XL) s výkonem 72 koňí, jejíž vačkový hřídel v hlavě pohání ozubený řemen. Cortina GT a 2000E má nejvýkonější dvoulitrový čtyřválec 2000 OHC stejné koncepce, který se montuje také do verze XL. Oba menší motory 1300 a 1600 mají novou převodovku s blíže odstupňovanými převody.

Motor OHC

Není tedy divu, že všechny tyto změny si zasloužily také novou vnější vizitku. Jsou to především obdélníkové halogenové světlomety u verzí XL, GT a 2000E a upravená mřížka masky s heraldickou ozdobou uprostřed. Původní světlomety typu semisealed beam zůstávají jen u základního provedení, které si zachovávají také původní mřížku masky, a u verze L, kde se kombinují s novou maskou.

Hranaté světlo

Mnohem výraznější jsou změny interiéru. Především techničtěji řešená přístrojová deska - samozřejmě opět s kruhovými přístroji chráněnymiproti zrcadlení - je tentokrát skloněná do roviny volantu, mnohem přehlednější a čitelnější. Ovládaní topení je uprostřed, nad prostorem pro rádiopřijímač a v noci je osvětleno stejnou intenzitou, jakou řidič nastaví reostatem pro přístroje. Na obou okrajích přístrojové desky se namísto štěrbinových výdechů objevily opět osvědčené kloubové růžice s plynulým řízením průtoku i směru proudění čerstvého, tedy neohřívaného vzduchu. Jsou součástí dále zlepšeného systému větrání a topení. Příkladné a potešující je pečlivě ergonomické řešení tří pačkových přepínačů dosažitelných prsty ruky spočívající na volantu. Ovládají obrysová, tlumená a dálková světla včetně světelné výstrahy, směrové blikače a houkačku i dvourychlostní stírače. Takové uspořádání se dnes už stává samozřejmostí, protože pohotové ovládání všech uvedených spínačů znamená nesporné zvýšení bezpečnosti jízdy. Snad ještě za zmínku stojí zvětšená schránka před spolujezdcem, která je u typů XL a dražších standardně vybavená zámkem.

Interiér u verze L Interiér u verze XL

Nylonový textilní potah Savannah připomínající kordovou vazbu je vyhrazen jen pro nejdražší verzi 2000E. Je výsledkem intenzivního dvouletého vývoje a náročných zkoušek, je velmi odolný proti opotřebení a znečištění a zaručuje velmi příjemné, vzdušné sezení. Kromě sedadel je také na všech dveřních výplních, které jsou navíc nahoře chráněny lištami zdobenými skutečnou dřevěnou dýhou, jaká je i na přístrojové desce, a dole vtipně řešeným pruhem plyšového koberce, stejného, jaký je i na celé podlaze. Všechny ostatní verze mají přístrojovou desku i celé dveřní výplně z matové černé koženky.

Interiér u verze 2000E

Řešením obdélníkových světlometů se Cortina také vzhledově přiblížila svému zápodoněmeckému dvojčeti, kolínskému Taunusu. Také tento Ford má samozřejmě stejné změny podvozku a interiéru, nabízí však širší paletu motorů: pět řadových čtyřválců OHC - 1300 s 55 nebo 59 koni, 1600 s 69 nebo 88 koni a 2000 s 98 koni. Dále ještě dva vidlicové šestiválce OHV - 2000 s 90 koni a 2300 se 108 koni.

Vytvořeno pro FORD CORTINA Mk3 Page - 1/1999