Ford Cortina patří mezi vyjímečné případy vozů, jejichž celá vývojová řada se objevila na našem trhu. Zatímco co oba starší modely (Mark I z roku 1963 a Mark II z roku 1967) prodávala také Mototechna, zůstává model 1971, tedy Mk III zatím pouze pro užší skupinu zákazníků Tuzexu. To mu ovšem neubývá na zajímavosti. Cortina Mk II přinesla nejprve jen novou, atraktivnější, bezpečnější a ještě prostornější karosérii a teprve po roce také novou řadou motorů typů "Crossflow" ( výrobně levnější a přitom hospodárnější a výkonnější motory s výfukem na straně motoru protilehlé k sání a s kompresním prostorem v pístu ).

Zato Cortína Mk III z nové, tzv. evropské výrobní řady Ford TC (Taunus Cortina) má zcela nový podvozek, prostornou karoserii podle americké školy i novou řadu moderních motorů OHC, jen s dočasnou výjimkou poněkud upravených původních motorů 1300 a 1600 Crossflow. Je výsledkem vývojové, výrobní i obchodní spolupráce anglické a západoněmecké větve evropského koncernu Ford of Europe. Každý z obou výrobců nabízí svou řadu motorů, přičemž i v jednotlivých objemových třídách jsou rozdílná provedení podle výkonů. Zatímco Cortina má osvědčené motory 1300 a 1600 typu OHV Crossflow z r.1967 a jen řadové čtyřválce 2000 a část motorů 1600 GT jsou nové čtyřvalce OHC s ozubeným řemenem, všechny motory Taunus 1300 a 1600 jsou čtyřválce OHC, a naopak pouze motor 2000 je osvědčený vidlicový šestiválec OHV. Všechny motory Cortina i Taunus se však montují do jediné a téměř identické samonosné karosérie, jež se vyrábí ve dvoudveřové nebo čtyřdveřové variantě; Cortina navíc kombi a Taunus kupé. Ve výrobní řadě motorů Cortína je i při nejrůznějších nárocích zákazníků skutečně pozoruhodný výběr: s normální nebo zvýšenou kompresí mají motory 1300 OHV výkon54, resp. 57 k a motory 1600 OHV výkon 65, resp. 68 k; motor 1600 GT OHV má 86 koní, 1600GT OHC 88 k a 2000 OHC 98 k. Tento dvoulitrový motor OHC se vyváží také do USA pro subkompakty Ford Pinto. Západoněmecký Ford Taunus dodává motory 1300 OHC s normální a zvýšenou kompresí (55 a 59 k), 1600 OHC se zvýšenou kompresí nebo v provedení GT s výkony 72 a 88 k ( 1600 OHC je shodný s Cortinou), a konečně šestiválcový vidlicový motor 2000 OHV s výkonem 90 k. Rozdíly karoserie Cortina a Taunus jsou jen ve vnějším uspořádání detailů nebo v nepodstatných tvarových úpravách některých vnějších výlisků. Ty zcela respektují shodnou výrobní technologii a kupodivu mají i většinu shodných výlisků a dílů, avšak vzhledově se obě karoserie od sebe dosti výrazně odlišují. Každý dvoudveřový nebo čtyřdveřový vůz se dodává s různým vybavením od základního provedení přes L a XL až po GT a nejluxusnější GXL (polední dvě verze nejsou ve třídě 1300), takže jenom samotná řada Cortín ve všech variantách motorů, karoserii a vybavení představuje celkem 39 typů v cenovém rozpětí 920 až 1300 Lstg. Prostřednictvím dovozní organizace Tuzex dodával Ford of England do Československa vozy Cortina 1300 L a jedná se o dovozu modelu 1600 L. Typový list proto uvádí oba tyto modely, které budou byť v nevelkém počtu zastoupeny v Československém automobilovém provozu.

Motor a převodová ústrojí

Motory obou typů Cortina 1300 a 1600 ccm jsou řadové čtyřv
álce s klikovým hřídelem v pěti kluzných ložiskách. Na pravé straně bloku motoru je uložen vačkový hřídel, poháněný jednoduchým válečkovým řetězem na čelní straně motoru. Vrtání válců je u obou typů stejné, mají však odlišné klikové hřídele s rozdílným zdvihem. Motory obou objemových tříd mohou mít normální (LC), nebo zvýšený (HC) stupeň komprese a tím rozdílný výkon. Čerpadlo mazací soustavy není obvyklé zubové, ale Eatonské typické pro Ford. Má dva rotory, z nichž vnitřní je čtyřlalokový, vnější pětikomorový. Olejový filtr se vyměňuje současně s pouzdrem, v němž je čistící vložka upevněna. Přetlaková chladící soustava není uzavřená. Automatickou regulaci oběhu chladící kapaliny ovládá termostat. Motory mají jednokomorové karburátory původní konstrukce a výroby Ford s ručním ovládáním sytiče, které se vyznačují minimálním počtem rozebíratelných součástí. Motory Cortina 1300 a 1600 ccm se navzájem liší také svými generátory elektrického proudu. První má stejnosměrné dynamo, druhý alternátor, jehož střídavý proud se tranzistory (moje korekce: samozřejmě diodami, tranzistorové je pouze buzení ) usměrňuje již na výstupu, takže soustava pracuje jako stejnosměrná. Uzemněn je minus pól. Suchá kotoučová spojka s talířovou pružinou se ovládá mechanicky. Ke skříni spojky je přírubou upevněná čtyřstupňová, plně synchronizovaná převodovka zcela klasického provedení. Spojovací hřídel mezi převodovkou a rozvodovkou je dvoudílný se třemi křížovými klouby a vodícím ložiskem u středním vodícím ložiskem u středního kloubu.

Podvozek

 Nové skupiny podvozku jsou řešeny především tak, aby jízda byla příjemná a izolace hluku od vozovky co největší, a přitom aby se zlepšily jízdní vlastnosti vozu. Pro Forda nezvyklá přední lichoběžníková náprava se skládá z mohutné nápravnice s lichoběžníkovými polonápravami. Horní rameno lichoběžníku je třmenového tvaru, široce zakotvené na kloubech nápravnice.

Spodní rameno je naproti tomu jednoduché, široké z ocelového výlisku. Suvné sily které na ně působí, jsou zachyceny šikmým táhlem zakotveným do nápravnice v pružném pryžovém lůžku. Torzní stabilizátor spojuje spodní ramena závěsu kol. Vinuté pružiny předních kol spočívají na spodních ramenech závěsů, horními konci se opírají o krakorcovitý nosník konce nápravnice. Uvnitř vinutých pružin jsou teleskopické kapalinové tlumiče. Dvoudílný hřídel volantu spojuje křížový kloub. Spodní díl má bezpečnostní pružný element a další deformační díl je v hlavě volantu. Pastorek hřídele volantu zasahuje do ozubené tyče, spojené klouby s táhly a pákami řízení kol; převodka řízení je velmi blízko před přední nápravou. Zadní hnací náprava je celistvá klasického trubkového typu, avšak už nemá podélná listová péra. Ke karoserii ji proto upevňují dvě podélná ramena, zachycují suvné síly, zatímco síly v příčném směru zachycují dvě další, šikmo uložená táhla, směřující dozadu k rozvodovce. Vinuté pružiny jsou vzepřeny mezi hlavní podélná táhla a spodek karoserie.

Karoserie

Nejcharakterističtější změnou nové Cortiny je o 50 mm menší výška, zato o 70 mm zvětšena šířka při stejné délce, a po zkušenostech s úspěchem Capri také dlouhá příď s krátkou zádí i za cenu horšího využití užitečného prostoru, kterého i tak ještě zbyl dostatek. Výrobce dodává karosérie vozů Ford - Cortina v provedení dvoudveřovém, čtyřdveřovém a kombi. Samonosná ocelová konstrukce má pro upevnění podvozkových skupin upravenou, vyztuženou a zesílenou podlahovou část. Kryt motoru se otvírá vpředu po odjištění páčkou pod přístrojovou deskou. Přední sedadla jsou samostatná, posouvatelná vpřed i vzad a u typu GXL seřiditelná i výškově. U dvoudveřové karoserie se při nastupování dozadu po odjíštění pojistky sklopí opěradla předních sedadel. Škoda že jejich sklon u základních provedení nelze měnit. Zadní sedadlo je v celé šíři vozu. Klubovkový tvar předních sedadel a opěradel poskytuje cestujícím běžného vzrůstu příjemnou a pohodlnou jízdu. Vzadu je dostatek místa pro tři osoby. K běžnému vybavení vozu patří účinné účinná vytápěcí a větrací soustava s výměníkem tepla kapalina - vzduch a dvourychlostním elektrickým dmychadlem. Obvyklé seřiditelné kruhové výdechy na přístrojové desce, přivádějící čerstvý vzduch do tváře řidiče a jeho souseda, zde nahradil velni praktický systém dvou podélných větracích lišt,ležících přímo proti obličeji.

Vybavení vnitřku karoserie, počet a druh měřících a kontrolních přístrojů a jejich uspořádání se řídí jednak typem vozu, jednak přáním zákazníka, kteří mohou volit i různé‚ kombinace vybavení L a GXL.I když základní provedení i L a XL je řešeno s technickým a estetickým citem, je provedení GT a GXL vysloveně‚ efektní a prostor řidiče vzbuzuje dojem pilotní kabiny letadla; krátká řadící páka na krytu převodovky a páka ruční brzdy tento dojem nijak neruší, kritika ovšem patří nepraktickému umístění i nevhodnému řešení pomocných přístrojů na střední konzole. (víc test na str. 12.(bohužel se nedochoval)) S někdejším typem Ford Consul-Cortina má nový Ford Cortina společné už jen jméno. Tvarem navazuje jasně na úspěšný model Ford Capri. Vůz je celkově‚ nízké, poměrně široké, s velmi šíkmím předním čelním oknem a dosti splývající zádí. Podélné boční linie se nad předním kolem mírně zvedají (charakteristické pro Capri). Celkově zdůrazňuje cestovně sportovní až sportovní charakter vozu, čemuž napovídají i jeho jízdní vlastnosti. Karosérie ovšem musela být - z hlediska váhy a vnějších rozměrů - vzhledem k celé řadě‚ různě výkonných motorů, které se do ní montují - určitým kompromisem, i když optimálním.

Ostatně to dosvědčuje i přijatelná spodní hranice výkonových vah jednotlivých typů, které se pohybují od 17,5 do 10,5 kg/k (pohotovostní váha DIN). Pro zákazníka je ovšem často rozhodující především vzhled a vybavení, A proto má právě zdařilé‚ řešení karosérie rozhodující vliv na obchodní úspěchy nové Cortiny, která se vzdor nedávným hospodářským těžkostem britského Forda stala v krátké době opět nejžádanějším vozem na britském domácím trhu i v exportu. Cortína Mk III je spolu s Taunusem představitelkou nové nastupující obchodní i technické politiky společnosti Ford of Europe a současně znamená další splněná přání amerického mateřského koncernu, který vlastní nadpoloviční většinu akcí evropského Forda. Řadou TC totiž Ford dále prohloubil své "soukromé evropské hospodářské společenství". Vyrábí ji ve velmi úzké spolupráci britského, německého a belgického podniku a přestože se Taunus od Cortiny liší vnějšími rysy i svými motory, ve skutečnosti jsou to dvojčata mnohem víc, než na pohled zcela shodné anglické a německé řady vozů Capri nebo Escort. Nová Cortina je tak‚ první britský vůz vyráběný výhradně v metrické soustavě, což umožnilo mnohem rozsáhlejší kooperaci, záměnu dílů i zjednodušení servisu a systému náhradnich dílů pro celou řadu TC.

HLAVNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE

Motor

1300 OHV

1600 OHV

druh motoru

čtyřdobý, zážehový, karburační

čtyřdobý, zážehový, karburační

uspořádání válců

svislé v podélné řadě

svislé v podélné řadě

počet válců

4

4

vrtání [mm]

80.98

80.98

zdvih [mm]

62.99

77.62

objem [ccm]

1297

1598

stupeň komprese

   

     LC

8

8

     HC

9

9

objem kompresního prostoru

   

     LC [ccm]

46.32

57.07

     HC [ccm]

40.53

49.94

výkon DIN

   

     LC [k]/[ot/min]

54/5 500

65/5 200

     HC [k]/[ot/min]

57/5 500

68/5 200

střední pístová rychlost [mJs]/[ot/min]

11.55/5500

13.45/5200

točivý moment DIN [kpm]/ [ot/min]

   

    LC

8.7/3000

11.25/2600

    HC

9.3/3000

11.80/2600

specifický výkon [k/l]

   

    LC

41.63

40.67

    HC

43.97

42.55

uspořádání rozvodu

OHV - vačkový hřídel v bloku válců

OHV - vačkový hřídel v bloku válců

pohon vačkového hřídele

jednoduchým válečkovým řetězem

jednoduchým válečkovým řetězem

vůle ventilů (provozní u teplého motoru) [mm]

   

    sací

0.25

0.25

    výfukový

0.43

0.43

časování ventilů

   

    SO

23 st. před HÚ

23 st. před HÚ

    SZ

53 st. za DÚ

53 st. za DÚ

    VO

53 st. před DÚ

53 st. před DÚ

    VZ

23 st. za HÚ

23 st. za HÚ

kompresní tlak

   

- při spouštění [kp/cm2]

   

    LC

9 - 11

10 - 12

    HC

10 - 12

11 - 13

- střední provozní

   

    LC

8,43

8,85

    HC

9,0

9,3

otáčky [ot/min]

   

- při běhu naprázdno

700 - 800

700 - 800

- maximální trvalé

5800

5580

mazáni

tlakové, oběžné, s Eatonským čerpadlem (pětikomorovým vnějším rotorem a čtyřcípým vnitřním rotorem)

tlakové, oběžné, s Eatonským čerpadlem (pětikomorovým vnějším rotorem a čtyřcípým vnitřním rotorem)

minimální tlak oleje při 700 ot/min [kp/cm2]

0,35 - 0,5

0,35 - 0,5

provozní tlak oleje od 1500 ot/min [kp/cm2]

2,45 - 2,8

2,45 - 2,8

kontrolka tlaku oleje se rozsvěcuje při [kp/cm2]

0,4 +- 0,1

0,4 +- 0,1

přetlakový ventil otevírá při [kp/cm2]

2,45 - 2,8

2,45 - 2,8

čistič oleje

plnoprůtokový, vyměnitelný s pouzdrem i vložkou

plnoprůtokový, vyměnitelný s pouzdrem i vložkou

chlazení

kapalinové, přetlakové, s nuceným oběhem, s termostatickou regulací průtoku a pětilistou vrtulí

kapalinové, přetlakové, s nuceným oběhem, s termostatickou regulací průtoku a pětilistou vrtulí

čistič nasávaného vzduchu

v tlumiči sáni, s vyměnitelnou vložkou z mikrofiltračního papíru

v tlumiči sáni, s vyměnitelnou vložkou z mikrofiltračního papíru

karburátor

jednoduchý, spádový, s ručním ovládáním sytiče

jednoduchý, spádový, s ručním ovládáním sytiče

- výrobce

Ford

Ford

- druh

jednoduchý, spádový, s ručním ovládáním sytiče

jednoduchý, spádový, s ručním ovládáním sytiče

- výstupní průměr [mm]

34

36

- průměr difuzéru [mm]

25

28

- hlavní tryska

125

145

- zdvih plováku [mm]

6,60

6,60

jmenovité napětí elektrické soustavy [V]

12

12

akumulátor kapacita [Ah]

min.38

min.38

generátor elektr. proudu

dynamo

alternátor

- typ

Lucas C40

Lucas 15ACR

- jmenovité napětí [V]

12

12

- maximální proud [A]

22

34

- maximální výkon [W]

264

400

- maximální otáčky [ot/min]

-

12500

regulátor napětí

íkotvový s regulací napětí i proudu

íkotvový s regulací napětí i proudu

rozdělovač

s odstředivým i přetlakovým regulátorem

s odstředivým i přetlakovým regulátorem

- výrobce

Ford Motor Company .

Ford Motor Company .

- základní nastavení předstihu

6 st. před HÚ

6 st. před HÚ

- vzdálenost doteku přerušovače [mm]

0,64

0,64

- kapacita kondenzátoru [pF]

0,21 - 0,25

0,21 - 0,25

poradí zapalování válců

1 - 2 - 4 - 3

1 - 2 - 4 - 3

zapalovací svíčky

Autolile AG 22A

Autolile AG 22A

- závit

M 14 x 1,25

M 14 x 1,25

- vzdálenost elektrod [ mm ]

0,6

0,6

- odpovídající svíčky Čsl. výroby

PAL 14L-8Y

PAL 14L-8Y

spouštěč

   

- výrobce

Lucas

Lucas

- typ

M 35 G

M 35 G

- počet kartáčků

4

4

- počet zubů pastorku

10

10

- max. točivý moment [kpm]

420

420

uzemnění el soustavy

minus pól

minus pól

Převodová ústroji

   

spojka

suchá , kotoučová, jednolamelová s talířovou pružinou, mechanicky ovládána

suchá , kotoučová, jednolamelová s talířovou pružinou, mechanicky ovládána

prům. kotouče [mm]

190,5

190,5

převodovka

mechanická , čtyřstupňová , s úplnou synchronizací

mechanická , čtyřstupňová , s úplnou synchronizací

převodové‚ poměry

   

    I

15,04

14,24

    II

8,95

8,48

    III

5,88

5,56

    IV

4,11

3,89

    Z

17,43

16,49

rychlost na IV při 1000 ot/min [ km/h ]

26,0

27,5

rozvodovka

rozvodovka s kuželovým soukolím, se šroubovitým ozubením

rozvodovka s kuželovým soukolím, se šroubovitým ozubením

převod hnacího momentu od převodovky k zadní hnací nápravě

dvoudílným hnacím hřídelem se třemi křížovými klouby a středovým vodicím ložiskem

dvoudílným hnacím hřídelem se třemi křížovými klouby a středovým vodicím ložiskem

Podvozek

   

provedení

bezrámový; nosnou částí podvozkových skupin je podlahová část samonosné karoserie

bezrámový; nosnou částí podvozkových skupin je podlahová část samonosné karoserie

přední náprava

dělená s nezávisle zavěšenými koly na lichoběžníkových polonápravách

dělená s nezávisle zavěšenými koly na lichoběžníkových polonápravách

- pérování

vinutými pružinami s vloženými teleskopickými tlumiči

vinutými pružinami s vloženými teleskopickými tlumiči

- stabilizátor

mechanický, tyčový

mechanický, tyčový

zadní náprava

hnací, nedělená, trubkového typu s dvěma podélnými a dvěma příčnými vodícími rameny

hnací, nedělená, trubkového typu s dvěma podélnými a dvěma příčnými vodícími rameny

- pérování

dvěma šroubovitými pružinami

dvěma šroubovitými pružinami

- tlumiče

kapalinové‚ teleskopické

kapalinové‚ teleskopické

řízení

ozubenou tyčí a pastorkem

ozubenou tyčí a pastorkem

oválný volant [mm]

394 x 369

394 x 369

počet otáček volantu

3,7

3,7

převod řízení

18,7

18,7

obrysový průměr otáčení [m]

10,7

10,7

Kola, pneumatiky a geometrie kol

   

kola

disková , ocelová lisovaná, s obvodovými odlehčovacími otvory

disková , ocelová lisovaná, s obvodovými odlehčovacími otvory

rozměr ráfku

4,5 J 13(na přání 5,5 J 13)

4,5 J 13(na přání 5,5 J 13)

pneumatiky

   

- diagonální

5,60-13 (6,95 S 13)

5,60-13(6,95 S 13)

- radiální

165 SR 13 (175 SR 13)

165 SR 13 (175 SR 13)

tlak v pneumatikách (kp/cm2]

   

  - při normálním zatížení (max. 3 osoby) vpředu,vzadu

1,8/1,8

1,8/1,8

  - při plném zatížení vpředu/vzadu

1,9/2,1

1,9/2,1

sbíhavost předních kol [mm]

0 - 6,3

0 - 6,3

Brzdy

   

brzdové soustavy

provozní kapalinová a zajišťovací ruční mechanická

provozní kapalinová a zajišťovací ruční mechanická

provozní brzda

dvouokruhová, s kotoučovými brzdami na předních a bubnovými na zadních kolech (posilovač u typů 1300 a 1600 jen na přání; poměr zvýšení brzdící síly 2,2)

dvouokruhová, s kotoučovými brzdami na předních a bubnovými na zadních kolech (posilovač u typů 1300 a 1600 jen na přání; poměr zvýšení brzdící síly 2,2)

přední kotoučové brzdy

   

- prům. brzdových kotoučů [mm]

247,5

247,5

- prům. brzdových válečků [mm]

54

54

- bržděná plocha [cm2]

1254,8

1254,8

zadní bubnové brzdy

   

- typ

Simplex

Simplex

- prům. brzdových bubnů [mm]

203,2

203,2

- prům. brzdových válečků [mm]

1064

10,64

- bržděná plocha [cm2]

486,5

486,5

ruční zajišťovací brzda

mechanická , působí na bubny zadních kol

mechanická , působí na bubny zadních kol

Karoserie

   

druh

ocelová, svařovaná , samonosná

ocelová, svařovaná , samonosná

počet míst

5

5

počet dveří

   

- tudor

2

2

- sedan

4

4

vytápěcí soustava

s výměníkem tepla kapalino-vzduch a s elektrickým dmychadlem se dvěma stupni otáček

s výměníkem tepla kapalino-vzduch a s elektrickým dmychadlem se dvěma stupni otáček

větrání

vytápěcí soustavou, seřiditelnými štěrbinami v přístrojové desce s možností dmychaní a spouštěcími okny

vytápěcí soustavou, seřiditelnými štěrbinami v přístrojové desce s možností dmýchaní a spouštěcími okny

Rozměry váhy a zatíže

   

rozvor [mm]

2578

2578

rozchod vpředu i vzadu [mm]

1422

1422

největší délka [mm]

4270

4270

největší šířka [mm]

1705

1705

největší výška bez zatížení [mm]

1370

1370

světlost nad zemí [mm]

127

127

objem zavazadlového prostoru [dm3]

340

340

váha vozu bez náplní [kg]

   

- tudor

891,5

905

- sedan

915,5

930

Váha paliva a náplní [kg]

54,5

55,0

pohotovostní váha [kg]

   

- tudor

945

960

- sedan

970

985

výkonová váha vozidla [kg/k]

   

- tudor

   

  LC

21,92

18,42

  HC

20,76

17,61

- sedan

   

  LC

22,36

18,81

  HC

21,18

17,98

užitečné zatížení [kp]

475

475

celková váha [kg]

   

- s dvoudveřovou karoserií

1421

1435

- se čtyřdveřovou karoserií

1445

1460

Jízdní výkony a spotřeby

   

(tovární údaje)

   

akcelerace 0-100 km/h [s]

22,0

17,5

maximální rychlost [km/h]

137

147

spotřeba paliva dle DIN [l/100 km]

9,2

10,4

Náplně

   

objem nádrže na palivo [L]

54

54

chladící a vytápěcí soustava [L]

5,8

6,3

náplň oleje v motoru [L]

   

- první náplň

4,25

4,25

- výměna oleje bez výměny čističe

3,0

3,0

- výměna oleje včetně filtru

3,5

3,5

náplň oleje v převodovce [L]

1,1

1,1

- v rozvodovce [L]

1,0

1,0

- v převodce řízení [L]

0,14

0,14

LC - Motory s nízkou kompresi
HC - Motory s vysokou kompresi

Doporučené olejové náplně ČSL výroby:
motor zima: SAE 10 W/30, 10 W/40, 10 W/50
motor léto:  SAE: 20 W/40, 20 W/50 výměna po 10 000 km;  
převodovka: SAE 80 EP
rozvodovka: SAE 90 hypoid
převodka řízení:  SAE 80