Nová Cortina: Pro ty z Vás, kteří rádi vědí, co si oblékají.V podstatě pokaždé, když se nové auto vypouští na trh, následují klasické postupy. S pomocí nějakých těžkopádných obrázků a ještě horších žvanění je Vám předhazováno maximum sladkých keců a minimum faktů. My se snažíme obrátit tento postup. Je to krok, který připouštíme, daleko snadněji než jiné automobilky. Protože nová Cortina má co nabídnout, více než jiná auta v její třídě. Takže, ukážeme Vám detailně a přesně, co jsme dali do nové Cortiny. Přesněji, co Vy jste z ní odstranily. Pojďme tedy společně prolézt novou Cortinu od podlahy ke střeše.

1. Dynamicky vyvážená kola (potlačující vibrace a otřesy) Vám umožní lepší a jistější řízení a ovládání vozu. Větší rozvor kol nám umožnil dát autu nižší těžiště (čímž jsme ještě zlepšili řízení a ovládání vozu). To nám dalo šanci předat Vám auto s kouzelným stylistickým přepracováním a větším místem pro pasažéry. Po všech stránkách lepší než stará Cortina.

2. Nový 'dvojramenný' závěs předních kol (dohromady s řízením z ozubeného hřebene a pastorku) vytváří vysoký standard ovládání a řízení. To vše je uchyceno gumovými silentbloky, které propůjčují vlastnost vysoké hlukové izolace.

3. Čtyřtyčové zavěšení zadní hnací nápravy poskytuje největší možné ovládání nápravy při všech jízdních podmínkách a vytváří vysokou úroveň ovládání, komfortu a tichosti.

4. Gumové silentbloky nesoucí motor značně snižují přenášení motorového hluku.

5. Nový dvojokruhový brzdový systém přináší o mnoho větší bezpečnost za předpokladu, že v brzdovém systému dojde k chybě. Systém obsahuje vpředu kotoučové brzdy a nově navržené bubnové brzdy na zadní nápravě, znatelně prodlužující životnost obložení i bubnů. Celý brzdový systém používá nový typ brzdové kapaliny s vysokým bodem varu, speciálně vytvořenou pro Ford. S tímto systémem jsme dosáhly brzdového účinku, který nenajdete u většiny vyráběných aut této kategorie.

6. Vytvořili jsme zcela nové OHC motory 1600 GT a 2000 ccm. Také jsme vdechli nový závodní a svižnější duch do 1300 a 1600 ccm OHV motorů a dosáhli jsme většího výkonu než u staré Cortiny.

7. Nový vyčištěný ostře se sklápějící palubní panel dává vpředu více místa a umožňuje vysokou bezpečnost pro řidiče a vpředu sedící pasažéry.

8. Ergonomie umístění přepínačů a ovladačů, vkládá nejvíce používané přepínače, jako směrová světla a stěrače, nejblíže k rukám řidiče. Další ovladače jsou snadno dosažitelné i v případě připoutaného řidiče.

9. Volant má dva štíhlé paprsky do tvaru V navrhované tak, aby umožnily maximální viditelnost na přístrojovou desku. Volant je montován na nový hřídel řízení s deformačním členem pro případ kolize. Obruč volantu je lehce oválná pro dosažení jednoduššího nasedání na řidičovu sedačku.

10. Ventilace byla předělána a bylo dosaženo lepšího proudění vzduchu než kdykoli předtím.

11. Jednou z hlavních věcí v nové Cortině je velké snížení úrovně NVH (tj. Noise-hluk, Vibration-vibrace, Harshness-skřípavost). Pomocí různých vylepšení a odstranění jsme dosáhli o mnoho více ticha v interiéru. Například jsme umístili motor od ventilace a topení do motorového prostoru a redukovali tak hluk zase o něco níže.

12. Dalším hodně důležitým zlepšením, které jsme provedli, jsou sedadla. Vložili jsme do nové Cortiny kompletně nová ergonomicky navržená sedadla k dosažení lepšího bočního a zadního držení těla. Dohromady s novým ovládáním sedadel Vám dáváme vysoký stupeň podpory a komfortu, který nebyl nikdy předtím poskytován u aut této třídy.

13. Interiér byl plánován a navrhován jako kompletní celek společně se střechou, dveřmi, podlahou a přístrojovou deskou. Použitím novým látek, nových výzdob a nových barev navrhovaných speciálně pro interiéry nabízíme pestrý zjev, prostornost a komfort.

14. Celkový sportovní vzhled a styl vozu nevytvářejí jen silné boční reliéfy na boku a další tvary vozu, ale podtrhují a zvýrazňují jej také nově navržené barvy speciálně pro tento vůz.

15. Nabízíme Vám v zásadě stejně velký zavazadlový prostor jako měla stará Cortina, ale udělali jsme nižší zadní čelo a víko zavazadlového prostoru se otvírá až dolů k podlaze zavazadlového prostoru. Nyní je nakládání do zavazadlového prostoru o mnoho snadnější.

16. Nikdy jsme nevěřili v nabídku jednoho vozu v jedné verzi za jednu cenu bez možnosti volby, ale nyní Vám tato nová Cortina nabízí více možností volby než kdykoli předtím jakákoli Cortina. Můžete volit z 2-dveřové, 4-dveřové a 4-dveřové Combi verze. Dále si můžete vybrat z 1300, 1600 ccm OHV, 1600 GT nebo 2000 ccm OHC motoru. K tomu všemu si ještě volíte rozdílné úrovně interiérů a vnějšího vzhledu vozu (Cortina, Cortina L, Cortina XL, Cortina GL a špičkový model řady Cortina GXL). Nabízíme Vám šanci dostat přesně takové auto, jaké chcete.

Cena od 914 liber, v závislosti na verzi a vybavení.

U Vašich dealerů FORD od 23.října 1970.


Nová Cortina: Vynáší motorismus k novému vrcholu
(C) 1999, vytvořeno pro Cortina Mk3 page, Vašek