Zkušenosti s řízením . . .

Jaké to je řídit Cortinu Mk 3 ? Abyste si udělali představu, popsal jsem jaké to je s mojí Cortinou 2000E z roku 1974 - jestliže byste také rádi přispěli nějakou zprávou, budu jedině rád.

"S najetými 71500 km je moje Cortina 2000E 1974 ve výtečném technickém stavu a je používána ke každodenímu ježdění. K otevření dveří je nutné vynaložit určitou sílu - jsou to bytelně stavěná auta. Větší volant pokrytý kůží vyžaduje pomalejší řidičovo usedáni do vozu. Čalounění ze sametové látky neklouže a je velmi pohodlné. Jakmile sešlápnete pedál s plynem, benzinová pumpu se připraví na studený start a motor se probudí k životu. Dvoulitrový motor vydává na volnoběh půvabný klidný brukot a krátká šírší řadící páka řadí převody bez jakýchkoliv překážek. Řízení je po celou dobu lehké, jen natáčení kol při parkování si vyžádá trochu usilí.

Auto akceleruje do pohybu rozhodně, i když ne tak rychle ve srovnání s dnešními moderními auty. Klidný brukot se mění v burácení při maximalním sešlápnutí plynu a se stoupajícími otáčkami se stává určitě více řezavý . Při rychlosti nad 70 km/h auto stále lehce sedí, takže se snadno zmýlíte při odhadování své rychlosti.

V porovnání s moderními vozy zde převažuje jemnost jízdy, přestože během ní můžeme jasně cítit ostré hrboli na silnici. Protože jde o náhon na zadní kola, neprojevuje se tu taková odezva z předních kol a člověk si uvědomuje, že zadní kola mnohem více reagují na řidičův záměr. Při prudkém zatáčení se auto dost houpe, ale stále dobře sedí na silnici.

Brzdy, vyžadující pořádné sešlápnutí pedálu, dokáží auto zastavit hladce a efektivně. Při brždění ale vnímáte celou váhu auta a to vás nutí brzdit s předstihem. Při řazení pracuje spojka velmi citlivě, ale pro hladké a nenásilné podřazení musí člověk dávat pozor a počítat s tím aby otáčky kol nebyli příliš vysoké pro motor.

Fordi mají vždy výbornou ergonomii a Cortina Mk3 nebyla vyjímkou. Výborné řízení ventilace a topení zajišťuje, že vám na nohy a na čelní sklo může foukat teplý vzduch a na obličej studený vzduch současně - stále ještě existuje mnoho moderních nových aut, které se tímto nemůžou pochlubit. Páčkové ovládání světel, stěračů a blinkrů umožňuje snadnou a účinnou manipulaci, ačkoli v porovnání se současnými auty působí poněkuď "vystrčeně". Výstředností je nohou ovladatelný ostřikovač předního skla, s kterým vždy zapůsobím na cestující, když ho použiji se slovy "Nepoužívám ruce! Jak to dělám ?".

Od koupě auta v červenci 1997 jsem s ním najel skoro 8000 km a musím říct, že sedadla jsou velice pohodlná. Sedačky vás drží příliš dobře, až může být lehce obtížné dostat se na nich do správné polohy!

Pokud jedete rychle, nedělá motor příliš hluku, nejvíce je slyšet proudění vzduchu kolem. Zavazadlový prostor je "jeskyňovitý", široký a hluboký, ale přeji si, aby měl patřičnou kliku - neustále musím mít při sobě klíč k otevření kufru a to mi připomíná, jak staré je to auto!

Ale jednou obrovskou předností Cortiny je to, že se na řízení více soustředíte a vychutnáváte si ho. Zapamatujete si každou jízdu a užíváte si samotné cestování a ne jenom návrat."

Doufám, že jsem vám přiblížil 'jak chutná jízda s Cortinou Mk3' a zvláště s verzí 2000E. Možná byste mi chtěli poslat také své vlastní zážitky z jízdy? Všechny příspěvky rád uvítám !

© David Griffith, 1997. © Translation to czech language by Vašek Špác, and Marika Šípová, 1999.