Australská Cortina TD 1975

The Article from Wheels 12/1974 was submitted by M.Woolard
Translation to Czech language by V.Špác with assistance by M.Šípová

Cortina TD XLE

Ford of Australia vypouští Cortinu TD 1975 se sloganem
"Změny, které opravdu zlepšují"


              Přestože Cortina v Austrálii nepatří ani zdaleka k nejprodávanějším vozům, Ford of Australia právě plánuje nový model představený v Anglii již v roce 1974. Silně problémová Cortina bude vylepšená hlavně v těch oblastech, které byly právě nejvíce kritizovány jak tiskem, tak zákazníky.
              Ford, vědom si pravdivosti ostré kritiky, nakonec s nářkem prohlásil: "Zlepšení kvality, nárůst trvanlivosti a vylepšení jízdních a ovládacích vlastností budou hlavními zájmy při vývoji nové Cortiny TD."
              Konstrukční návrh a design byl perfektně zaměřen pro Austrálii, avšak bylo to provedení, které zanechalo mnoho motoristů a dealerů Ford silně frustrovaných. Náš časopis Wheels také ostře kritizoval starší model TC, ačkoli nedávný porovnávací test jasně ukázal, že 4-válcová dvojlitrová Cortina je skvělé konkurenceschopné auto.
              Kyselou chuť zanechala Cortina v ústech velkého množství věrných Fordových zákazníků. Všechno se však může ještě změnit, pokud konstrukční změny u TD přinesou požadované výsledky. Samozřejmě, že obrovské množství investic a času budou ještě vyžadovat trvanlivostní testy na modelu TD ve Fordově zkušebním závodě You Yangs.
              Vnější změny Cortiny TD budou udrženy na minimu u všech verzí. Verze XLE dostanou obdélníkové halogenové přední světlomety a nové poklice kol (překrývající celý disk), které budou mít také verze XL. Pod "kůží" však dojde k podstatnému konstrukčnímu zdokonalení závěsů kol. Navíc uvnitř bude zcela nová palubní deska.
              Zda-li jsou tyto změny atraktivní a dojde-li k úspěšnému přetažení potenciálních zákazníků od populárních středně velkých japonských modelů ukáže až čas, ale bezpochyby je nyní Cortina více konkurenceschopná.
              Zajímavé a závažné je rozhodnutí Forda, že nebude pod kapotu Cortiny, auta které se narodilo se čtyřválcovým motorem, vkládat motor V8, o který by údajně nebyl zájem. Plánovači produkce v závodech Broadmeadows udělali zřejmou chybu, když omluvili svojí lenost tím, že technické problémy spojené s výměnou motoru za to nestojí a navíc čtyřválcové vozy jsou mnohem více ekonomické.
              Naproti tomu Torana LH od General Motors bude mít v blízké době v sobě natěsnán motor V8. A jak můžete kolem sebe slyšet, veřejnost uvítala tuto myšlenku General Motors velice vstřícně.
              Základní návrh závěsů se nezměnil - vinuté pružiny se dvěma rameny vpředu a vinuté pružiny se čtyř-tyčovým uchycením vzadu - avšak větší gumová pouzdra mezi nápravnicí a karoserií isolují lépe závěs a snižují úroveň hluku a vibrací přenesených dovnitř kabiny. Vzadu byl přidán torzní stabilizátor spolu s novými tlumiči - oba prvky navrženy tak, aby došlo ke zlepšení jízdy a ovládání na kostrbatých silnicích. Torzní stabilizátor na přední nápravě byl odstraněn a namísto něho se změnil poměr pružin a tlumičů.
              Změny na brzdách jsou také zajímavé. Ford experimentoval s mnoha druhy složení brzdového obložení a jak se zdá, nakonec vybral jeden s kódovým označením BMX. Toto složení prodlužuje životnost obložení a odstraňuje všechny hlavní body kritiky u předešlého modelu - praskání, pískání a nerovnoměrné sjíždění obložení.
              Dalšími mechanickými zlepšeními jsou změny na výfukovém potrubí odstraňující chrastění; přepracovaná zpátečka pro snazší řazení u tří-stupňové manuální převodovky; a mnohé úpravy na těsnění dveří a oken k odstranění propouštění vody a prachu.

Cortina TD - nový interiér

              Ale jak ukazují první odezvy z předváděcích místností, zcela nová palubní deska má větší ohlas než všechny vylepšení pod "kůží" vozu.
              Ford odhodil starý návrh a přišel s novou praktickou a atraktivní palubní deskou. Přístrojová deska je usazena poměrně vysoko, takže řidič na ní lépe vidí. Méně používané přepínače - přepínač stěračů a předních obrysových + potkávacích světel - jsou umístěny na volantovém sloupku. Vážně dobrá věc.
              Staré ventilační štěrbiny navrchu palubní desky byly odstraněny a nahrazeny ventilačními otvory ve tvaru "oční bulva", identickými s těmi, které dobře známe z Cortiny Mk2. Ford tvrdí, že tento nový ventilační systém umožňuje o 77 procent vetší proud vzduchu. Přibyla také možnost ventilace nohou se samostatným ovládáním. Rozvod čerstvého vzduchu byl izolován od rozvodu s horkým vzduchem, což umožnilo lepší mixování studeného a horkého vzduchu.
              Také zmizely otřesy palubní desky, protože nová palubní deska je umístěna, uchycena a vyztužena napříč auta.

Cortina TD - nový interiér

              Mechanismy stahování oken, hřídel řízení, volant a stěrače předního skla jsou použity z Falcona. Možnost přední lavicové sedačky byla zrušena a jako standard jsou u všech verzí sedadla s opěrky hlav a samonavíjecí bezpečnostní pásy na předních sedadlech. Luxusní verze XLE obsahuje sedadla s manšestrové látky jako standard. Součástí všech aut, které pohánění motor 250 cid (4089 ccm) se staly radiální pneumatiky. Stahovací střecha, podobná jako u Falconu, je za příplatek. Klimatizace stále není ve firemní nabídce.
              Motory a převodová zařízení se v podstatě nezměnily. Dvojlitrový řadový čtyřválec OHC je ve standardní nabídce a šestiválcové řadové OHV motory 200 a 250 cid (kubických palců) můžete mít za příplatek. U verze XLE je však jako standard motor 250 cid a automatická převodovka.

Cortina TD - čtyřválcová verze

              Nebyl žádný vážný důvod provádět změny na motorech, protože ty jsou považovány za nejspolehlivější část Cortiny. Hlavně výkon velice lehkého dvojlitrového OHC je v porovnání se šestiválci imponující. Vyvažuje vcelku všechny ostatní nedostatky a stále zůstává naším favoritem.
              U nové řady TD bude dostatek vylepšení a to omlouvá nevyhnutelně vyšší cenu. Ačkoli, jak my říkáme, opravdový test přijde až na silnici.


Vytvořeno pro Ford Cortina Mk3 Czech website, 08/2000